DoporučujemeZaložit web nebo e-shop


Dne 18.2.2011 v 19:13 hod. byli hasiči informováni o rozsáhlém požáru skladovací haly ve Zlíně, Přílukách.

 

Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů ze Zlína a Uherského Hradiště s větším počtem zásahové a speciální techniky, včetně automobilového žebříku a automobilové plošiny, které postupně posílily jednotky městských a dobrovolných hasičů ze Zlína, Kostelce, Lípy, Otrokovic, Vizovic, Lhoty u Malenovic, Rackové, Želechovic, Slušovic, Zádveřic a Fryštáku.

 

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k velmi rozsáhlému požáru ve skladovací hale se stavebním materiálem. Byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu a na místo vyrazilo větší množství hasičů a techniky.

 

Při prvotním průzkumu a zásahu se hasičům nejdříve podařilo dostat od hořícího skladu přes třicet tlakových lahví na plyn a zabránit tak případným výbuchům nebo dalšímu ohrožení zasahujících hasičů.

 

Zevnitř skladů se ozývaly výbuchy, které mohly způsobovat jak detonace horkých plynů samotného požáru, tak případně tlakové lahve vysokozdvižných vozíků, které jsou poháněny plynem. Hasiči proto museli postupovat velmi obezřetně.

 

Postupně bylo rozvinuto větší množství proudů a hasiči začali halu ochlazovat. Útok byl veden jak ze země, tak i z výšky. Snahou hasičů bylo udržet požár uvnitř haly a zabránit rozšíření požáru mimo objekt a na další uskladněný stavební materiál na plochách firmy.

 

Do samotné haly se hasiči dostávali násilím. Na několika místech se podařilo prořezat otvory, kterými hasiči útočili proti vysokým plamenům z hořících polystyrenů, fólií, PVC, izolací a materiálů ze dřeva.

 

Dostatek vody k hašení poskytovaly hydranty průmyslové zóny a kyvadlová navážka cisternami dobrovolných hasičů. Pro předpokládaný dlouhý zásah byl na místo povolán protiplynový speciál, který poskytoval vzduchovou zálohu do tlakových lahví dýchacích přístrojů.

 

Doprava v průmyslové zóně byla omezena a řízena hlídkami policie. Prostor byl chráněn proti vstupu nežádoucích osob. Kouř stoupající z místa požáru nebyl unášen na obytné části města nebo do centra Zlína.

 

aktualizace

 

hasičů mohl být snížen na polovinu. Zbylé jednotky hasičů nadále pokračují v dohašování již menších ohnisek a v dohlídce nad místem požáru.

 

23:00

Hasiči se dostali už do všech částí požárem zasažené skladovací haly. Postupně jsou rozebírány hromady zničeného stavebního materiálu a jsou dohašována skryt

20:40

Velitel zásahu hlásí lokalizaci požáru. Plameny se podařilo hasičům dostat pod kontrolu na ploše asi 50 x 20 metrů. Nadále pokračují intenzivní hasební práce. Zástupci firmy odhadují způsobené škody nejméně na 10 mil. Kč.

 

21:30

Jsou narušeny některé konstrukční prvky skladovací haly. Velitel zásahu velí k opatrnosti při postupu hasebních prací. Objekt je neustále kontrolován termokamerou.

 

22:00

Velitel zásahu hlásí zranění jednoho profesionálního hasiče při zásahu. Zranění nohy mu nedovoluje pokračovat v práci a byl vystřídán. Hasiči dál postupují hořící halou a snaží se probojovat k další ohniskům požáru. Hasit uvnitř haly je stále možné jen v dýchacích přístrojích. Ve skladu hoří jak materiál skládaný do výšky, tak i uložený ve skladovacích regálech. V některých místech se úložné systémy zhroutily, budova je soustavně odvětrávána a nadále i ochlazována.

 

Hlídky policie nadále řídí kyvadlovou navážku vody a usměrňují osobní dopravu v průmyslové zóně. Požár přilákal davy zvědavců a policisté museli vyhradit zóny proti vstupu, a to k udržení veřejného pořádku i bezpečnosti. Na místě zásahu byli přítomni zástupci města, kteří se seznámili se situací a informovali se na možné ohrožení obyvatel. Nabídnuta byla spolupráce strážníků.

 

22:30

Intenzivní hasební práce byly úspěšné. Hasičům se podařilo požár výrazně utlumit a počet zasahujících jednotek

á ohniska. Na místě nadále zůstává pět cisteren a výšková technika. Asi deset hasičů bude do rána pokračovat v likvidačních pracech a místo hlídat. Pro zasahující hasiče a policisty zajistili zástupci města stravu i nápoje.

 

23:45

Požár je zlikvidován. Nasazením většího množství hasičů i techniky se podařilo rozsáhlý požár uhasit do půlnoci. Na požářišti zůstává jednotka městských hasičů ze Zlína a jednotka dobrovolných hasičů ze Želechovic. Hala bude až do rána hlídána.

 

Během soboty bude místo požáru podrobeno šetření hasičů a policistů.


 

zdroj  : HZS Zlín

 

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, mazat a jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

  • Používejte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový řádek.
  • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
  • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
  • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz